Raziskave kažejo, da je dostopnost hranil rastlinam zelo odvisna od pH tal. Tako pri pH 4,5 rastline izkoristijo samo 30% dušika, 23% fosforja in samo 33% kalija. Pri nevtralnem pH-ju je dostopnost hranil iz mineralnih in organskih gnojil skoraj 100%.
Po uporabi apnenih gnojil v kislih tleh se poveča tudi dostopnost mikroelementov, prav tako pa se poveča tudi sproščanje dušika z organske snovi.
Apno ima zelo veliko vlogo tudi pri tvorbi strukturnih delcev v tleh. Če je v tleh zadostna količina kalcija so tla grudičasta, kar vpliva na boljšo zračnost tal, takšna tla pa so sposobna zadrževati vlago dalj časa. Največji enkratni odmerki so odvisni od gnojila in tal, ki jih apnjimo. Na lahkih tleh naj bodo odmerki manjši, na težjih pa veliko večji.
V Sloveniji kmetje največ uporabljajo mlete apnence, ki niso tako agresivni na organizme v tleh. Z apnenci lahko apnjimo kadarkoli, pred posevki, na posevke ali v času, ko rastline ne rastejo, po spravilu pridelkov. Z apnom pa apnjenje priporočamo samo v času mirovanja rastlin. Prve rezultate apnjenja z apnenci vidimo čez kako leto po uporabi apnenega gnojila, ko se le to pomeša po celi orni površini, medtem, ko se rezultati z apnjenjem z apnom vidijo že v zelo kratkem času.